New Arrivals

Offers and news from the STYX online shop
STYX Naturkosmetik stands for tested quality. Natural, high-quality ingredients strengthen the protective functions of the skin and give you a healthy look. In our STYX Shop you will find the right care product for every skin type: Whether you have dry skin, oily or sensitive skin, normal or mature skin - our vegan care products are tailored to your specific needs. Best organic cosmetics at the click of a button!Natural cosmetic products have become a beauty trend. Meanwhile, almost all care products advertise with "naturalness". But which natural cosmetics brand is the best? At STYX Austria, we have committed ourselves not only to the highest quality, but also to maximum transparency towards our customers. Our promise: In our STYX shop we only offer certified natural cosmetic products. The list of all our certifications can be found here https://styx.at/en/Certificates. Whether organic cosmetics, vegan care products or sustainable natural cosmetics - we guarantee the highest quality standards. This is how you can recognize our high-quality STYX natural cosmetics products at a glance!
Buying natural cosmetics and doing good things not only for yourself but also for the environment has never been so easy. In our STYX shop you will find top offers and all novelties at a glance. Feel well in your skin!
Freshly squeezed potato juice and valuable oils and herbs are processed carefully to sooth rough and chapped hands.
Amount: 150ml
Shipping time: 3-5 Days
21,40 EUR
142,67 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Indulge in a unique, spa like experience where balance of spirit and body unite in a rich recipe.
Amount: 200ml
Shipping time: 3-5 Days
List price 17,20 EUR 12,90 EUR
64,50 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
The coconut-vanilla body cream feels like a soft, fruity summer breeze on your skin. The nurturing coconut oil unfolds its hydrating effect and at the same time the finely assorted extracts of vanilla cares your body in a gentle and soft way.
Amount: 200ml
Shipping time: 3-5 Days
List price 17,20 EUR 12,90 EUR
64,50 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
The traditional basic recipe of the potato hand balm was adapted for the feet care.
Amount: 70ml
Shipping time: 3-5 Days
11,40 EUR
162,86 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Freshly squeezed potato juice and valuable oils and herbs are processed carefully to sooth rough and chapped hands.
Amount: 70ml
Shipping time: 3-5 Days
11,40 EUR
162,86 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Essences, that are beeing extracted from Aloe Vera are ever known because of their legendly healing powers.
Amount: 200ml
Shipping time: 3-5 Days
List price 17,20 EUR 12,90 EUR
64,50 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Freshly squeezed potato juice and valuable oils and herbs are processed carefully to sooth rough and chapped hands.
Amount: 30ml
Shipping time: 3-5 Days
5,90 EUR
196,67 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
10,60 EUR
212,00 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
100% pure shea butter as well as jojoba- and macadamia nut oil are combined to a particularly rich care.
Amount: 200ml
Shipping time: 3-5 Days
List price 17,20 EUR 12,90 EUR
64,50 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Caring pomegranate core oil helps protects against skin irritation and helps reduce small wrinkles.
Amount: 200ml
Shipping time: 3-5 Days
List price 17,20 EUR 12,90 EUR
64,50 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs






