New Arrivals

Offers and news from the STYX online shop
STYX Naturkosmetik stands for tested quality. Natural, high-quality ingredients strengthen the protective functions of the skin and give you a healthy look. In our STYX Shop you will find the right care product for every skin type: Whether you have dry skin, oily or sensitive skin, normal or mature skin - our vegan care products are tailored to your specific needs. Best organic cosmetics at the click of a button!Natural cosmetic products have become a beauty trend. Meanwhile, almost all care products advertise with "naturalness". But which natural cosmetics brand is the best? At STYX Austria, we have committed ourselves not only to the highest quality, but also to maximum transparency towards our customers. Our promise: In our STYX shop we only offer certified natural cosmetic products. The list of all our certifications can be found here https://styx.at/en/Certificates. Whether organic cosmetics, vegan care products or sustainable natural cosmetics - we guarantee the highest quality standards. This is how you can recognize our high-quality STYX natural cosmetics products at a glance!
Buying natural cosmetics and doing good things not only for yourself but also for the environment has never been so easy. In our STYX shop you will find top offers and all novelties at a glance. Feel well in your skin!
The All the Best Box combines three fine organic chocolates, each weighing 70 grams, with different fillings. Lovingly designed with charming figures—perfect as a gift or small token of appreciation.
Amount: 1 piece
Shipping time: 3-5 Days
14,90 EUR
14,90 EUR per piece
10 % VAT incl. excl. Shipping costs
STYX Cocoa Butter Body Cream is a tender temptation for sophisticated skin.
Amount: 200ml
Shipping time: 3-5 Days
List price 17,20 EUR 12,90 EUR
64,50 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
13,90 EUR
13,90 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
13,90 EUR
13,90 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
13,90 EUR
13,90 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
A Christmassy and familiar feel-good fragrance for the whole family.
Amount: 10ml
Shipping time: 3-5 Days
12,25 EUR
1.225,00 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Let yourself be enveloped by sweet vanilla, harmoniously blended with fruity mandarin and orange.
Amount: 30ml
Shipping time: 3-5 Days
2,60 EUR
86,67 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Let yourself be enveloped by sweet vanilla, harmoniously blended with fruity mandarin and orange.
Amount: 200ml
Shipping time: 3-5 Days
9,80 EUR
49,00 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Pamper your skin with the harmonious blend of fruity orange and gentle vanilla.
Amount: 50ml
Shipping time: 3-5 Days
6,20 EUR
124,00 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Pamper your skin with the harmonious blend of fruity orange and gentle vanilla.
Amount: 150ml
Shipping time: 3-5 Days
12,90 EUR
86,00 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
When the cold weather sets in, we long for moments of comfort – for sensual scents and soothing care.
Amount: 1 piece
Shipping time: 3-5 Days
23,90 EUR
23,90 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
These three 100% pure essential oils should not be missing in the cold season.
Amount: 1 piece
Shipping time: 3-5 Days
28,60 EUR
28,60 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
List price 11,80 EUR 8,26 EUR
8,26 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
List price 11,80 EUR 8,26 EUR
8,26 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
for all skin types
Marigold soothes and nourishes the skin, while aloe vera provides intensive moisture.
The cream is quickly absorbed and leaves a lovely scent that stays with you.
Also suitable for dry, sensitive and irritated skin for an all-round nourished, supple skin feeling.
Marigold soothes and nourishes the skin, while aloe vera provides intensive moisture.
The cream is quickly absorbed and leaves a lovely scent that stays with you.
Also suitable for dry, sensitive and irritated skin for an all-round nourished, supple skin feeling.
Amount: 200ml
Shipping time: 3-5 Days
List price 17,20 EUR 12,90 EUR
64,50 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Freshly pressed potato juice is gently processed with valuable oils and herbs to moisturise rough and chapped hands.
Amount: 500ml
Shipping time: 3-5 Days
71,00 EUR
142,00 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
The traditional basic recipe of the potato hand balm was adapted for the feet care. Lavender, soya- and almond oil pamper your feet and protect them from further friction.
The ideal care for dry and cracked feet.
The ideal care for dry and cracked feet.
Amount: 30ml
Shipping time: 3-5 Days
5,90 EUR
196,67 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
13,90 EUR
69,50 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
14,90 EUR
59,60 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Treat yourself to a moment of pure warmth with the new bubble bath from Styx!
Amount: 200ml
Shipping time: 3-5 Days
13,90 EUR
69,50 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
This exquisite and rich body cream absorbs well into the skin and supplies it with natural active ingredients that have a long-lasting effect.
Amount: 200ml
Shipping time: 3-5 Days
List price 24,90 EUR 18,68 EUR
93,40 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs







