free shipping from 50€free shipping from 50€
express shippingexpress shipping
newsletter vouchersnewsletter vouchers

New Arrivals

New Arrivals

Offers and news from the STYX online shop

STYX Naturkosmetik stands for tested quality. Natural, high-quality ingredients strengthen the protective functions of the skin and give you a healthy look. In our STYX Shop you will find the right care product for every skin type: Whether you have dry skin, oily or sensitive skin, normal or mature skin - our vegan care products are tailored to your specific needs. Best organic cosmetics at the click of a button!

Natural cosmetic products have become a beauty trend. Meanwhile, almost all care products advertise with "naturalness". But which natural cosmetics brand is the best? At STYX Austria, we have committed ourselves not only to the highest quality, but also to maximum transparency towards our customers. Our promise: In our STYX shop we only offer certified natural cosmetic products. The list of all our certifications can be found here https://styx.at/en/Certificates. Whether organic cosmetics, vegan care products or sustainable natural cosmetics - we guarantee the highest quality standards. This is how you can recognize our high-quality STYX natural cosmetics products at a glance!

Buying natural cosmetics and doing good things not only for yourself but also for the environment has never been so easy. In our STYX shop you will find top offers and all novelties at a glance. Feel well in your skin!
  
Duo-Box - Winterharmonie
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
1,20 EUR
1,20 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
The queen of nuts, crowned with delicate milk chocolate.
Amount: 100g 
Shipping time: 3-5 Days
6,50 EUR
65,00 EUR per 1 kg
10 % VAT incl. excl. Shipping costs

Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
List price 36,90 EUR 25,83 EUR
25,83 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Winter harmony Box big
When the cold sets in outside, we long for moments of cosiness - for sensual fragrances, soothing care and the enjoyment of winter delicacies.
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
38,00 EUR
38,00 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
STYX Adventkalender
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
List price 163,60 EUR 130,88 EUR
130,88 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
nail file Christmas
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
2,50 EUR
2,50 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
A mild shampoo specially created for daily use.
Amount: 200ml 
Shipping time: 3-5 Days
9,60 EUR
48,00 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
milk chocolate with gingerbread - alcoholic
Sweet and aromatic - a touch of winter on the tongue!
Amount: 70g 
Shipping time: 3-5 Days
4,20 EUR
60,00 EUR per 1 kg
10 % VAT incl. excl. Shipping costs
Oganic Milk Chocolate filled with Spekulatius - alcoholic
The fine caramel aroma in the milk chocolate gives this completely alcohol-free chocolate creation a delicious flavour.
Amount: 70g 
Shipping time: 3-5 Days
4,20 EUR
60,00 EUR per 1 kg
10 % VAT incl. excl. Shipping costs
Dark Chocolate Apple and Cinnamon - alcoholic
4,20 EUR
60,00 EUR per 1 kg
10 % VAT incl. excl. Shipping costs
Metalletui Winterharmonie - Eichhörnchen
1,80 EUR
1,80 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Metalletui Winterharmonie - Fuchs
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
1,80 EUR
1,80 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Winter harmony hand- and foot balm
Soothing care – ideal for stressed skin in everyday life.
Amount: 30ml 
Shipping time: 3-5 Days
5,80 EUR
193,33 EUR per 1 liter
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Metalletui Winterharmonie - Igel
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
1,80 EUR
1,80 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Winter harmony Box small
Our small Winter Harmony Box is filled with our Winter Harmony Body Cream 50ml and our Winter Harmony Shower Gel 30ml
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
11,90 EUR
11,90 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
1,20 EUR
1,20 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
1,20 EUR
1,20 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
1,20 EUR
1,20 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
1,20 EUR
1,20 EUR per piece
20 % VAT incl. excl. Shipping costs
Organic Milk Chocolate filled with Gin-Honey
Abverkauf wegen Ablaufdatum: 26.11.2026
The flavors of the gin combine with the honey to form a fine, creamy ganache.
Amount: 70g 
Shipping time: 3-5 Days
List price 4,20 EUR 2,94 EUR
42,00 EUR per 1 kg
10 % VAT incl. excl. Shipping costs
The Thank You Box is a lovingly designed gift box containing three high-quality organic chocolates that harmoniously combine indulgence and design. Each chocolate is individually wrapped and decorated with playful figures – as is the box itself.

Amount: 1 piece 
Shipping time: 3-5 Days
14,90 EUR
14,90 EUR per piece
10 % VAT incl. excl. Shipping costs
Newsletter Icon

Newsletter Subscription

Subscribe to the newsletter now and receive a € 10 voucher.




This website uses technologies such as cookies and similar functions to process information that help us to improve the user experience on the website. Because your privacy is important to us, we ask for your permission to use these technologies. You can revoke your consent. Here you get to the Privacy Policy.


Essential cookies enable basic functions of the website or certain functions and therefore cannot be deactivated.


Provider: STYX Naturcosmetic GmbH
Description: Stores session information such as active logins, shopping carts and other settings to ensure the website functions.
Storage period: until the end of the browser session

Provider: STYX Naturcosmetic GmbH
Description: Saves the selection of permitted cookies made here.
Storage period: 1 year

These are cookies that are essential for certain functions of the website. Deactivating cookies can mean that certain functions cannot be used.


Provider: STYX Naturcosmetic GmbH
Description: Saves the device resolution to ensure the optimal display of the website.
Storage period: until the end of the browser session

Provider: Facebook
Description: Enables the sharing or liking of pages on Facebook for this website. Facebook stores so-called metadata about your browser, operating system and end device. In addition, Facebook logs certain actions by you as a user on this website.
Storage period: unknown

Provider: Google
Description: Google Maps displays maps on the website as an iframe or directly embedded as part of the website via JavaScript.
Storage time: variable

These cookies help us collect information about how the website is used. These are collected anonymously and allow us to understand how we can improve the website.


Provider: Matomo
Description: Registers a unique ID that is used to generate statistical data on how the visitor uses the website and to set various settings.
Storage period: up to 13 months

Provider: Pinterest
Description: Saves a time (e.g. when the website was accessed) and your user ID if you are a Pinterest user.
Storage period: up to 1 year

We use marketing cookies and similar functions to process information in order to be able to display personalized advertising or advertisements to users.


Provider: Google
Description: Cookie from Google used for remarketing purposes with Google Ads.
Storage period: up to 2 years

Provider: Google
Description: Collects and stores information related to controlling and improving advertising through Google Ads and Google DoubleClick.
Storage period: up to 1 year

Provider: Google
Description: Registers a unique ID that is used to generate statistical data on how the visitor uses the website and to set various settings.
Storage period: up to 2 years

Provider: Facebook
Description: Collects and stores information relating to the analysis, control and improvement of Facebook advertising.
Storage period: up to 90 days

Provider: LinkedIn
Description: Collects and stores information related to the analysis, control and improvement of LinkedIn advertising.
Storage period: up to 2 years